قالب های کتاب الکترونیکی

هزینه کمتر و قابل حمل بودن کتاب الکترونیکی باعث شده است افراد بیشتری نسبت به گذشته کتاب الکترونیکی استفاده نمایند. اما همه اینها خبر خوبی برای مصرف کنندگان نیست. برخلاف MP3 که می توانید آن را روی هر دستگاه پخش موسیقی بیندازید و انتظار داشته باشید که کار کند، کتابهای الکترونیکی دارای قالبهای اختصاصی و استاندارد باز هستند. برای درک این پیچیدگی بهتر است بدانید همه کتاب خوان ها از همه ی فرمت های رایج پشتیبانی نمی کنند.

در این مقاله ، ما برخی از رایج ترین فرمت ها را بررسی می کنیم ، جوانب مثبت و منفی آنها را توضیح می دهیم ، و به شما می گوییم کدام خوانندگان از آنها پشتیبانی می کنند.

EPUB

EPUB گسترده ترین فرمت فایل کتاب است. در ابتدا توسط مجمع انتشارات بین المللی دیجیتال (که اکنون بخشی از کنسرسیوم شبکه جهانی وب است) توسعه یافت، در سال ۲۰۰۷ جایگزین قالب قدیمی کتاب الکترونیکی (OEB) شد.

از آنجا که استفاده از EPUB رایگان است، استاندارد باز دارد، از فروشنده مستقل است و به رایج ترین قالب کتاب تبدیل شده است. EPUB حتی می تواند از تصاویر رنگی، گرافیک SVG و عناصر تعاملی و فیلم های کامل پشتیبانی کند.

از بسیاری جهات، این کتاب الکترونیکی معادل MP3 قابل اعتماد است. تقریباً همه کتاب خوان های الکترونیکی اصلی و سیستم عامل های رایانه از این قالب پشتیبانی می کنند. اما نکته منفی؟ دستگاه های Kindle آمازون نمی توانند آن را بخوانند، به هر حال امکان تبدیل به فرمت های قابل پشتیبانی با استفاده از نرم افزار های بخصوص برای این قالب وجود دارد.

MOBI

مانند EPUB، قالب MOBI نیز از قالب OEB قدیمی توسعه یافته است. شرکت فرانسوی Mobipocket در سال ۲۰۰۰ آن را توسعه داد و در ادامه پایه و اساس نرم افزار Mobipocket Reader خود قرار گرفت.

آمازون این شرکت را در سال ۲۰۰۵ خریداری کرد و اجازه داد ۱۱ سال به کار خود ادامه دهد. در اکتبر ۲۰۱۶، آمازون سرانجام وب سایت و سرورهای Mobipocket را خاموش کرد، اما قالب MOBI همچنان ادامه دارد.

چند تفاوت اساسی بین EPUB و MOBI وجود دارد. به طور معمول، دارای استاندارد بازی نیست و بنابراین در دسترس عموم نیست. همچنین نمی تواند از صدا یا فیلم پشتیبانی کند.

AZW و AZW3

پسوندهای AZW و AZW3 دو قالب کتاب الکترونیکی اختصاصی آمازون هستند.

هرگاه کتاب الکترونیکی را از آمازون خریداری یا بارگیری کنید، آن را در یکی از دو قالب در دستگاه خود دریافت خواهید کرد. AZW3 پیشرفته تر از AZW است و از سبک ها، قلم ها و طرح های بیشتری پشتیبانی می کند.

در پشت صحنه، هر دو قالب کاملاً مشابه قالب MOBI هستند. اگرچه هرگز به صورت عمومی تأیید نشده است، اما به طور گسترده تصور می شود دلیل آمازون برای خرید Mobipocket این بوده است که می تواند از فناوری زیربنایی برای قالب AZW خود استفاده کند. برخلافMOBI ، فرمت های آمازون هم از فیلم و هم صدا پشتیبانی می کنند.

از آنجا که AZW اختصاصی است، به اندازه EPUB و MOBI در کتاب خوان های الکترونیکی پشتیبانی نمی شود. به طور طبیعی، تمام محصولات Kindle آمازون می توانند قالب را بخوانند، اما سایر دستگاه های معروف مانند کتاب خوان های الکترونیکی Nook و Kobo نمی توانند.

Android و iOS هر دو می توانند AWZ را بخوانند ، و همچنین در برنامه های معروف مدیریت کتاب الکترونیکی مانند Caliber و Alfa قابل خواندن است.

IBA

قالب رایج اختصاصی کتاب الکترونیکی دیگری که احتمالاً در آن قرار خواهید گرفت،IBA  است. این قالبی است که برای کتاب های ایجاد شده در برنامه iBooks اپل استفاده می شود.

از لحاظ فنی، قالب بسیار شبیه EPUB است. با این حال، برای عملکرد به کد ویجت سفارشی در برنامه Apple Books متکی است و بنابراین نمی توان آن را به طور جهانی در همه خوانندگان الکترونیکی خواند.

بخاطر بسپارید، این قالب فقط برای کتابهایی که در iBooksنوشته شده اند استفاده می شود.

قالب iBook از ویدئو، صدا، تصاویر و عناصر تعاملی پشتیبانی می کند.

PDF

آخرین قالب اصلی کتاب الکترونیکی در حال انتشار PDF است. به دلیل استقبال گسترده از قالب در سراسر وب، PDF ها به روشی محبوب برای ارائه کتاب های الکترونیکی تبدیل شده اند.

نقطه ضعف بزرگ آن عدم جایگزینیReflowing  است.Reflowing  اصطلاحی است که برای توصیف زمانی که یک فایل می تواند نمایش خود را با توجه به اندازه صفحه یا تنظیماتی که کاربر انتخاب کرده سازگار باشد.

از جنبه مثبت، PDF فرمت دوم در لیست است که استاندارد باز دارد و در سال ۲۰۰۸ ISO 32000 شد.

کدام قالب کتاب برای من مناسب است؟

برای رایانه ، PDF را انتخاب کنید.

اگر فقط انتظار دارید کتاب الکترونیکی خود را روی رایانه بخوانید (نه روی تلفن یا دستگاه مخصوص کتاب الکترونیکی)، پس باید کتاب الکترونیکی مبتنی بر PDF را انتخاب کنید. به این دلیل که PDF ها صفحات کتاب را دقیقاً همانگونه که توسط ناشر کتاب طراحی شده است نشان می دهند. به عبارت دیگر، PDF معمولاً یکپارچگی طراحی کتاب چاپی اصلی را حفظ می کند. با قالب های دیگر، صفحه ها هنگام نمایش متفاوت می توانند – گاهی اوقات کاملاً متفاوت – به نظر برسند.

برای دستگاه دستی، EPUB را انتخاب کنید.

PDF ها گاهی اوقات در صفحه های کوچک به طرز ناخوشایندی نمایش داده می شوند، در حالی که برخی از قالب های EPUB مخصوصاً برای خواندن در صفحه های کوچکتر طراحی شده اند. اگر تلفن هوشمند، PDA یا دستگاه ویژه کتاب خوان دارید، پس باید EPUB را انتخاب کنید.

ولی…

اگرچه ما قالب های مختلفی را برای دستگاههای مختلف پیشنهاد می دهیم، اما شایان ذکر است که برخی از کتابها فقط در یک قالب موجود هستند. حتی اگر قالب پیشنهادی دستگاه شما نباشد، به این معنی نیست که نمی توانید کتاب را به خوبی بخوانید! اولویت پیپرهاب تهیه بهترین و با کیفیت ترین فرمت موجود برای کتاب درخواستی شماست، با این حال برای سهولت استفاده از کتاب های تهیه شده فرمت PDF تبدیل شده از تمامی فرمت های موجود به همراه نسخه اصلی ارسال خواهد شد. برای آشنایی با کیفیت فرمت های کتاب هاب الکترونیکی می توانید لینک های زیر را بررسی کنید.