آرزوی اکثر دانشجویان ایرانی ادامه تحصیل در یکی از دانشگاه های معتبر جهان است. از این رو همواره در طول تحصیل خود در ایران تلاش می کنند تا بتوانند شرایط و پارامترهای لازم برای پذیرش را به دست آورند. برای اینکه بتوانند پذیرش بگیرند لازم است با دانشگاه مقصد مکاتبات خود را شروع کنند و اگر به زبان انگلیسی خیلی تسلط نداشته باشند ممکن است دچار مشکل شوند. شاید کمک گرفتن از یک سایت ترجمه تخصصی خوب نظیر ترنسیس که تجربه زیادی در این زمینه دارد بتواند مسیر دستیابی به این آرزو را برای دانشجویان تسهیل کند. این نکته را مد نظر داشته باشید که اگر بتوانید یک پرزنت خوب از خود داشته باشید احتمال پذیرش شما قطعا بالاتر خواهد رفت، لذا بدیهیست صرف هزینه اندک برای سفارش ترجمه در خصوص مکاتبه با دانشگاه مقصد، به موفقیت هایی که قرار است پس از تحصیل در این دانشگاه به دست بیاورید، قطعا می ارزد.

لازم است بدانید هر دانشگاهی در خارج از ایران ارزش تحصیل ندارند، چه بسیارند افرادی که در چنین دانشگاه هایی تحصیل کرده و پس از بازگشت به ایران متوجه شده اند که مدرک آنها مورد تأیید وزارت علوم نبوده  و در این مدت تنها آب در هاون کوبیده اند. به همین دلیل در این مقاله قصد داریم برترین دانشگاه ها و دانشکده های  فنی جهان را معرفی کنیم تا بتواند راهگشای شما در برنامه ریزی و انتخاب برای ادامه تحصیل در خارج از کشور باشد.

چندی پیش فهرست رتبه بندی موضوعی دانشگاه های جهان  توسط QS منتشر شد که پنج حوزه مختلف از علوم مهندسی شامل شیمی، عمران و سازه، برق، مکانیک و معدن را در بر می گرفت. پارامتر های انتخاب این دانشگاه ها  نیز شامل ارزیابی دانشجویان، شهرت آکادمیک، ضریب تحقیقات و دیگر عوامل می شد.

فهرست ۱۰ دانشگاه برتر حوزه مهندسی و فناوری

رتبه نام موسسه مکان
۱ انستیتو فناوری ماساچوست (MIT) ایالات متحده
۲ دانشگاه استنفورد ایالات متحده
۳ دانشگاه کمبریج بریتانیا
۴ دانشگاه فنی نایانگ سنگاپور
۵ انستیتو فناوری فدرال سوئیس – ETH زوریخ سوئیس
۶ کالج سلطنتی لندن بریتانیا
۷ دانشگاه ملی سنگاپور (NUS) سنگاپور
۸ دانشگاه کالیفرنیا، برکلی (UCB) ایالات متحده
۹ دانشگاه آکسفورد بریتانیا
۱۰ دانشگاه تسینگهوا چین

 

امسال نیز دانشگاه MIT برای پنجمین سال متوالی در صدر دانشگاه های فعال در حوزه مهندسی و فناوری قرار گرفته است. نام این دانشگاه با ۸۷ برنده جایزه نوبل و نیز انبوهی از فارغ التحصیلان موفق هم چون باز آلدرین گره خورده است. هم چنین سه دانشگاه از بریتانیا نیز در فهرست ده دانشگاه برتر در این زمینه خودنمایی می کند که از این میان دانشگاه کمبریج با رتبه ۴، بالاترین جایگاه را به خود اختصاص داده است، در عین حال دو موسسه اصلی آموزشی سنگاپور نیز در این جدول حضور دارند.

 

برترین دانشگاه ها در زمینه مهندسی شیمی

بر اساس رتبه بندی جهانی موضوعی QS در سال ۲۰۱۷

رتبه نام موسسه مکان
۱ انستیتو فناوری ماساچوست (MIT) ایالات متحده
۲ دانشگاه استنفورد ایالات متحده
۳ دانشگاه کالیفرنیا، برکلی (UCB) ایالات متحده
۴ دانشگاه کمبریج بریتانیا
۵ انستیتو فناوری کالیفرنیا (Caltech) ایالات متحده

 

امسال تعداد دانشگاه ها در رتبه بندی دانشکده های مهندسی شیمی از ۲۰۰ به ۳۰۰ مورد افزایش یافته است که در این میان ایالات متحده ۷۳ جایگاه را از آن خود کرده است. کشور چین با ۲۷ نماینده از این حیث جایگاه دوم را به خود اختصاص داده که در این میان دانشگاه تسینگهوا با رتبه ۱۱ (و با رشد نسبت به رتبه پانزدهم در سال گذشته) برترین جایگاه را میان دانشگاه های این کشور کسب نموده است.

کره جنوبی نیز عملکرد خوبی در این میان داشته و ۱۹ دانشکده برتر از این فهرست مربوط به این کشور هستند که در این میان ۵ دانشگاه نیز در میان ۵۰ رتبه برتر قرار دارند. یکی دیگر از کشورهای قدرتمند آسیایی در فهرست دانشگاه های برتر در زمینه مهندسی شیمی، کشور ژاپن با ۱۵ نماینده است که دو دانشگاه نیز در این میان در میان ۱۰ رتبه برتر جای گرفته اند – دانشگاه کیوتو (رتبه ششم) و دانشگاه توکیو (رتبه دهم).

برترین دانشگاه ها در زمینه مهندسی عمران و سازه

فهرست پنج دانشگاه برتر مهندسی عمران

بر اساس رتبه بندی جهانی موضوعی QS در سال ۲۰۱۷

رتبه نام موسسه مکان
۱ انستیتو فناوری ماساچوست (MIT) ایالات متحده
۲= دانشگاه کالیفرنیا، برکلی (UCB) ایالات متحده
۲ = دانشگاه کمبریج بریتانیا
۴ کالج سلطنتی لندن بریت
۵ = دانشگاه ملی سنگاپور (NUS) سنگاپور
۵ = دانشگاه تسینگهوا چین

 

در رتبه بندی مهندسی عمران و سازه نیز دانشگاه MIT در صدر قرار دارد، و در این زمینه نیز ۳۷ نماینده از ایالات متحده در فهرست ۲۰۰ دانشکده برتر عمران قرار گرفته اند. همچنین، استرالیا با ۱۴ نماینده دیگر کشور برتر در این فهرست به شمار می رود که در این میان دانشگاه نیوساوت ولز (UNSW) بالاترین رتبه را با کسب جایگاه شانزدهم به خود اختصاص می دهد. چهار دانشگاه دیگر نیز از این کشور در میان ۵۰ رتبه برتر به چشم می خورند. چین نیز ۱۴ نماینده در این فهرست دارد که از این میان دانشگاه تسینگهوا بالاترین جایگاه را از آن خود کرده است. همچنین از میان دیگر کشورهای آسیایی، ۹ دانشگاه برتر در رتبه بندی سسال ۲۰۱۷ در رشته مهندسی عمران به کشور کره جنوبی اختصاص دارند که از این جمع، ۴ دانشگاه در ۵۰ رتبه برتر قرار گرفته اند. انستیتو پیشرفته علوم و فناوری کره – KAIST با رتبه پانزده از این جمع پیشتاز است.

کشور کانادا نیز در رتبه بندی امسال ۱۱ نماینده دارد که دانشگاه بریتیش کلمبیا و دانشگاه تورنتو هر دو در میان پنجاه رتبه برتر قرار گرفته اند. در نهایت ۷ دانشگاه از کشور آلمان نیز در این فهرست به چشم می خورند که دانشگاه فنی مونیخ با رتبه چهل و هشتم از این جمع پیشتاز است.

 

برترین دانشگاه ها در زمینه مهندسی برق

فهرست پنج دانشگاه برتر مهندسی برق

بر اساس رتبه بندی جهانی موضوعی QS در سال ۲۰۱۷

رتبه نام موسسه مکان
۱ انستیتو فناوری ماساچوست (MIT) ایالات متحده
۲ دانشگاه استنفورد ایالات متحده
۳ دانشگاه کالیفرنیا، برکلی (UCB) ایالات متحده
۴ دانشگاه کالیفرنیا، لس آنجلس (UCLA) ایالات متحده
۵ دانشگاه کمبریج بریتانیا

 

رتبه بندی رشته مهندسی برق که امسال چهارصد دانشکده برتر جهان در این رشته را معرفی می کند باز هم تحت تاثیر حضور نمایندگان ایالات متحده است که ۷۲ جایگاه را از این فهرست در اختیار دارند، و ۱۷ دانشگاه این کشور نیز در میان ۵۰ رتبه برتر قرار گرفته است. از میان سایر کشور ها نیز دانشگاه تسینگهوای چین با جهشی قابل توجه از رتبه ۱۵ به جایگاه هفتم رسیده است، و دانشگاه مالایا (UM) از کشور مالزی نیز با ارتقای رتبه خود از جایگاه سی و هفتم به بیست و سوم، رشد قابل توجهی را نشان می دهد. یکی دیگر از دانشگاه هایی که بیشترین رشد را از خود نشان داده است دانشگاه ملی سئول (SNU) از کره جنوبی است که با جهشی نه پله ای امسال توانست رتبه بیستم را به خود اختصاص دهد.

از میان دیگر کشورها، ۱۷ دانشگاه از منطقه آمریکای لاتین در رتبه بندی رشته مهندسی برق قرار دارند که بهترین جایگاه در ۱۵۰ دانشگاه برتر به دانشگاه مستقل ملی مکزیک (UNAM) اختصاص دارد، در عین حال منطقه خاورمیانه نیز ۱۱ نماینده از جمله دو نماینده از ایران (دانشگاه صنعی شریف و دانشگاه تهران) به خود اختصاص داده که از این میان دانشگاه نفت و مواد معدنی ملک فهد (KFUPM) با ارتقای جایگاه از رتبه مابین ۱۵۱-۲۰۰ به بازه ۱۰۱-۱۵۰ رسیده و بهترین جایگاه را از میان کشورهای منطقه در اختیار دارد.

برترین دانشگاه ها در زمینه مهندسی مکانیک، هوافضا و تولید

فهرست پنج دانشگاه برتر مهندسی مکانیک، هوافضا و تولید

بر اساس رتبه بندی جهانی موضوعی QS در سال ۲۰۱۷

رتبه نام موسسه مکان
۱ انستیتو فناوری ماساچوست (MIT) ایالات متحده
۲ دانشگاه استنفورد ایالات متحده
۳ دانشگاه کمبریج بریتانیا
۴ = دانشگاه هاروارد ایالات متحده
۵ = دانشگاه کالیفرنیا، برکلی (UCB) ایالات متحده

 

فهرست دانشگاه های برتر در زمینه مهندسی مکانیک نیز امسال چهارصد دانشگاه را رده بندی نموده است، که مطابق انتظار در این جا نیز امریکا با ۷۷ نماینده شامل ۱۶ دانشگاه در میان ۵۰ رتبه برتر حائز اکثریت است. بسیاری از دانشگاه های آسیایی در این زمینه عملکرد خوبی از خود به جای گذاشته اند – دانشگاه تسینگهوا از جایگاه پانزدهم به رتبه دهم صعود نموده است، دانشگاه کیوتو از ژاپن نیز با صعودی شش پله ای در رتبه بیست و دوم قرار گرفته است، هم چنین دانشگاه مالایا (UM) از مالزی نیز از جایگاه مابین ۵۱ تا ۱۰۰ به رتبه سی و سوم دست یافته و دست آخر، دانشگاه علوم و فناوری هنگ کنگ (HKUST) نیز از جایگاه سی و نهم به رتبه بیست و سوم رسیده است.

از میان ۱۹ دانشگاه امریکای لاتین که در رتبه بندی مربوط به رشته مهندسی مکانیک حضور دارند، برزیل با نه دانشگاه پیشتاز است. از منطقه خاور میانه نیز دانشگاه هایی از ایران (دانشگاه صنعتی شریف، دانشگاه تهران و دانشگاه صنعتی امیرکبیر)، اردن، پاکستان و امارات متحده عربی نیز امسال در این رتبه بندی قرار گرفته اند تا مجموع دانشگاه های خاورمیانه در این فهرست به ۲۰ نماینده برسد.

 

برترین دانشگاه ها در زمینه مهندسی معدن

فهرست پنج دانشگاه برتر مهندسی معدن

بر اساس رتبه بندی جهانی موضوعی QS در سال ۲۰۱۷

رتبه نام موسسه مکان
۱ مدرسه علوم معدنی کلرادو ایالات متحده
۲ دانشگاه کرتین استرالیا
۳ دانشگاه کوئینزلند استرالیا
۴ دانشگاه ایالتی پنسیلوانیا ایالات متحده
۵ دانشگاه نیوساوت ولز (UNSW) استرالیا

 

رتبه بندی دانشگاه های فعال در زمینه مهندسی معدن سال گذشته برای نخستین بار ارائه شد، و امسال که دومین ویرایش از این فهرست منتشر می شود مدرسه علوم معدنی کلرادو در صدر قرار گرفته است. دانشگاه های استرالیا امسال رتبه های برتر را در اختیار گرفته اند و از این میان دانشگاه کرتین یکی از قابل توجه ترین صعودها را در این جداول به خود اختصاص داده و از رتبه نوزدهم به مکان دوم جدول رسیده است. تمامی نه نماینده استرالیا در میان ۵۰ دانشگاه برتر این رشته قرار گرفته اند.

در دیگر کشورها، تمامی شش دانشگاه کانادایی حاضر در این جدول جایگاه خود را نسبت به سال گذشته بهبود بخشیده اند که از این میان سه دانشگاه به طور مشترک رتبه ششم رتبه بندی مهندسی معدن را کسب نموده اند – دانشگاه مک گیل، دانشگاه کوئین و دانشگاه بریتیش کلمبیا. همچنین در میان ده رتبه برتر نام دانشگاه فنی برگ از شهر فرایبورگ آلمان نیز به چشم می خورد که از رتبه بیست و ششم در سال گذشته به مکان نهم جدول صعود کرده است، هم چنین دانشگاه شیلی از کشور شیلی نیز با هشت پله صعود امسال به مکان دهم جدول دست یافته است. دیگر جهش قابل توجه این فهرست مربوط به کشور روسیه و دانشگاه معدن سن پترزبورگ است که از جایگاه مابین ۵۱ تا ۱۰۰ به رتبه پانزدهم دست یافته است.